Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva uppförande av, om- och tillbyggnationer samt reparationer av byggnader och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 18 217 | 25 762 | 19 176 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 188 | 1 301 | 1 483 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 168 | 1 299 | 1 475 |
| Årets resultat (tkr) | 713 | 687 | 1 123 |
| Summa tillgångar (tkr) | 14 448 | 8 499 | 7 284 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 3 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 18 217 | 25 762 | 19 176 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 188 | 1 301 | 1 483 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 168 | 1 299 | 1 475 |
| Årets resultat (tkr) | 713 | 687 | 1 123 |
| TILLGÅNGAR | 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 288 | 2 562 | 2 730 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 14 160 | 5 937 | 4 555 |
| Tillgångar (tkr) | 14 448 | 8 499 | 7 284 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 4 858 | 4 145 | 3 458 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 632 | 1 421 | 1 043 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 7 959 | 2 933 | 2 783 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 14 448 | 8 499 | 7 284 |
| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 4 | 4 | 3 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 554 | 6 441 | 6 392 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 6.5% | 5.0% | 7.7% |
| Soliditet | 41.8% | 60.8% | 57.8% |
| Kassalikviditet | 107.7% | 200.8% | 161.9% |
Gustaf & Magnus Bygg AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Gustaf Olsson Förvaltning AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-06.
Bolaget skall bedriva uppförande av, om- och tillbyggnationer samt reparationer av byggnader och därmed förenlig verksamhet.